OSTOMİ SONRASI

Ostomi operasyonunuz sonrasında size yardımcı olabilecek bazı bilgiler

KOLOSTOMİ

Kolostomi uygulaması sonrası hastanede kalınan süre boyunca hastanın yavaş yavaş , kontrollü ve hastanın sindirim sisteminde sorun teşkil etmediğinden emin olunarak, gıdalar ve sıvılar tekrar dahil edilerek beslenmesi sağlanır. Ameliyat sonrası ilk gün, büyük olasılıkla hastanın susuzluğunun giderilmesi için sadece buz verilir. Sonrasında berrak sıvılar ve yumuşak gıdalarla beslenmesi sağlanır. Ayrıca hastanedeki ilgili personel tarafından kolostomi uygulaması sonrası kolostomi torbasının nasıl uygulanacağı öğretilecektir. İlgili hastane personelleri ayrıca kolostomi sonrası neler yiyeceğiniz , size hangi aktivitelerin uygun olduğu ve bunun gibi gerekli bilgileri sizinle paylaşacaktır. Bu bilgileri dikkate almanız bu süreci geçirmenizi kolaylaştıracaktır. Doktorunuzla randevularınıza düzenli gitmeniz ve doktorunuzun durumunuzu kontrol etmesi oldukça önemlidir.

ILEOSTOMİ

Hastanede en az 3 gün kalmanız gerekecektir. İleostomi uygulaması acil durumda yapıldıysa bir hafta veya daha fazla hastanede kalma durumu söz konusu olabilir.

Yemek ve sıvı türketiminiz belirli bir süre sınırlı olacaktır. Ameliyat olduğunuz gün sadece buz tüketimi olma olasılığı söz konusudur. İkinci gün büyük olasılıkla berrak sıvıların tüketimine izin verilir. Bağırsaklarınız yeni düzene alıştığı zaman daha katı olan yiyecekleri yavaş yavaş tüketmeye başlayabilirsiniz. Ameliyattan sonra yüksek derecede gazınız olabilir. Bağırsaklarınız iyileştikçe gazınız azalacaktır. Günde 4-5 kısa öğünün 3 uzun öğünden sindirim için daha etkili olduğu düşünülmektedir. Doktorunuz belirli gıdalardan kaçınmanızı önerebilir.

İyileşme sürecinizde atıklarınız için kullanacağınız ileostomi torbasını nasıl kullanacağınızı öğrenmeye başlayacaksınız. Ayrıca stoma ve çevresindeki cildinize nasıl bakacağınızı öğreneceksiniz. Stomanızdan çıkan enzimler cildinizi tahriş edebilir. Stoma bölgenizi kuru ve temiz tutmanız gerekmektedir.

Eğer ileostominiz var ise, yaşam tarzınızda önemli değişiklikler yapmanız gerekebilir. Hastanedeki ilgili , ileostomi uygulamalarında tecrübeli olan hemşireler tarafından bilgilendirileceksiniz. Hemşireniz sizin ileostomi ile baş edebileceğinizden emin olacaktır.

ÜROSTOMİ

Ürostomi ile birlikte yaşam zorlu görünebilir. Fakat sabır, pozitif bakış açısı ve yaşamınızdaki değişiklikler ile  zamanla kolaylaştığını farkedeceksiniz.

Ameliyat sonrası kendinizi cesaretsiz hissettiğiniz anlar olacaktır. Kendinizi dışlanmış ve yalnız hissedebilirsiniz. Yaşadıklarınız size çok yeni olduğu için kendinizi garip hissedebilir , kendinizden emin olmayabilirsiniz. Cesaretsiz hissetmeniz çok normal ve gerçek bir duygudur. Güvendiğiniz insanlarla , ilgili hemşirelerle , veya sizinle aynı durumu paylaşan ürostomili kişilerle durumunuz hakkında konuşmanız hissettiklerinizi atlatmanıza ve güveninizi yeniden kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Sosyal hayatınız ameliyat öncesinde olduğu gibi devam edebilir. Seyahat etmek , spor yapmak ve yemek yemek gibi aktivitelerden önceden aldığınız gibi zevk alabilirsiniz. Hastaneden ilk çıktığınızda giysileriniz altında görünmese bile herkesin ürostomi torbanıza baktığını düşünüp rahatsız olabilirsiniz. Unutmayın, siz torbayı hissedebilirsiniz fakat kimse göremez.

Kullandığınız torbanın dolup idrarın giysilerinizi kirleteceğinden endişelenebilirsiniz. Lavaboya gitmenizle bu problemi hemen çözebilirsiniz. Kullandığınız torbayı mümkün oldukça sık değiştirirseniz bu sorun ortadan kalkacaktır.

Ciddi cilt problemleri

Kırmızı , ağrılı ve her zaman ıslak olan cilt yüzeyleri stoma etrafına uygulama yapmanızı zorlaştırır. Küçük tahrişleri tedavi etmek çok önemlidir. Birkaç gün içerisinde geçmeyen tahrişli bölgeniz var ise ve stoma çevresinde kabuk oluşumu söz konusu ise mutlaka doktorunuza veya hemşirenize danışınız. Doktorunuz veya hemşireniz cildinizin kuru kalması ve iyileşmesi için ilaç yazabilir.

Eğer ostomi kemeri çok sıkılarak uygulanır ise derin bası ülserleri oluşabilir. Böyle bir durumda derhal doktorunuz veya hemşireniz ile görüşünüz. Tedavi olunması gerekmektedir.

Ürostomi torbasının düzgün takılması, bol sıvı tüketimi ve cilt bakımı problemlerin önlenmesini kolaylaştırmaktadır.

Üriner Kristalleri

Derideki veya stomadaki üriner kristalleri, alkalin idrar sebebiyle oluşmaktadır. Kristaller, beyaz kum tanelerine benzemektedir ve stomanın iritasyonuna ve/veya kanamasına sebep olabilmektedir. İdrarın asidik kalmasını sağlamak , temizliğin ihmal edilmemesi ve cilt bariyerinin düzgün kullanılmasına özen göstermek üriner kristallerin oluşmasını önlemektedir.

Üriner kristallerini önlemek için , torbanızı değiştirirken birkaç dakika stomanıza sirke uygulaması yapınız. Uygulamayı eşit miktarda sirke ve su bulunan karışıma havluyu veya mendili batırarak gerçekleştiriniz.

 

Ne zaman doktoru aramanız gereklidir

  • Stomanızda kesik meydana gelmişse,

  • Stomanız zedelenmişse,

  • Stoma açıklığında fazlasıyla kanama var ise,

  • Stomanın ciltle kavuştuğu bölgede kanama var ise,

  • Cilt tahrişi ve derin yara oluşumu (ülser) var ise,

  • Stomanızda renk ve boyut değişimi var ise,

  • Yüksek ateş veya yoğun idrar kokusu (böbrek enfeksiyonunun habercisi olabilir.) var ise mutlaka doktorunuzla veya ilgili hemşirenizle görüşünüz.