OSTOMİ HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

Ostomi Hastaları için hazırladığımız sıkça sorulan sorular

Normalde yaptığım günlük aktiviteleri yapmaya devam edebilecek miyim?

Evet. Ostomi ameliyatı geçirmeden önce yediğin gıdaları tekrar tüketebileceksiniz. Eğer ileostomi ameliyatı geçirdiyseniz gün boyunca vücudunuzun susuzluk çekmemesi için normalde tükettiğinizden daha çok sıvı tüketmelisiniz.  Hiç beklenmedik problemler yaşamıyorsanız normaldeki yaşam tarzınızda yaşamaya devam edebilirsiniz. Birçok alanda yaşam kalitenizin arttığına şahit olacaksınız.

 

Kayak,yüzme , tırmanma, egzersiz gibi aktiviteleri yapabilecek miyim?

Evet. Aktif bir yaşam tarzını benimseyebileceksiniz. Ameliyattan sonra kendilerini daha iyi hissettikleri için ostomi ameliyatı geçiren çoğu kişi yapmayı sevdiği aktiviteleri yapmaya devam ediyorlar. Fakat daha çok planlı olmanız ve bütün olası ihtimallere hazırlıklı olmanız gerekiyor. (taktığınız torbada sızıntı olması, torba değişimi gerektiği durumlar v.s.). Eğer temas gerektiren aktif sporlara katılacaksanız stomanızı koruyucu cihazlar kullanabilirsiniz.

 

Hangi gıdaları tüketebilirim? Yemek düzenim tamamiyle değişecek mi?

Diyetinizde bazı değişikliklerin yapılması gerekebilir , fakat normaldeki düzeninize dönmenizde mümkün. Zamanla iyi sindirilen ve sindirilemeyen yiyecekleri , size uygun olan diyeti bulacaksınız. Ostomi olduktan sonra yemek yerken sık sık çiğnemeniz ve tıkanma tehlikesini önlemek amacıyla ardından bol sıvı tüketmeniz çok önemlidir. Bazı yemekler diğerlerinden daha zor sindirilir, ileostomi hastaları stomalarını tıkama ihtimali olan yüksek lifli gıdalardan uzak durmalıdır.

 

İlaç veya vitamin kullanabilir miyim?

Bazı ilaçlar ileostomi hastalarının kolayca sindirebileceği özelliklerdedir. Doktorunuz yeni bir ilaç verirken doktorunuza durumunuzu anımsatınız ve ilaç kolay sindirilebilirmi bilgi alınız. Çoğu vitaminin kullanılmasında bir sakınca yoktur.

 

Ameliyattan önce giydiğim kıyafetleri giymem mümkün mü? Ameliyattan sonra  spor giysileri, mayo , kemer v.s. giyebilecek miyim?

Ameliyat olan çoğu hasta ameliyat öncesi giysilerini kullanabilmektedir. Kemer ve benzeri gibi stomanız üzerine denk gelen aksesuarları kullanmaktan korkabilirsiniz. Bu durum stomanızın bulunduğu bölgeye bağlıdır. Vücudu saran kıyafetler stomaya zarar vermez, fakat alışmanız zaman alabilir. Vücudunuzu saran kıyafetler giydiğinizde kullandığınız ostomi torbasında kaçak olup olmadığını , torbanın dolup dolmadığını daha sık kontrol etmelisiniz. Bay ve bayanlar için mayo ostomiyi örtmek ve desteklemek için uygundur. 

 

Ostomi torbasını değiştirmeden nekadar süre kullanabilirim?

Sahip olduğunuz yaşam tarzına göre kullanım süresi değişiklik gösterebilmektedir. Çoğu ostomi torbası 3 ila 7 günde bir değiştirilmektedir. Fakat her torba için farklı süreler söz konusudur. Zamanla ostomi torbası ne kadar süre kullanılabileceği ve sızıntının engellenmesi için hangi aralıklarla değiştirileceği öğrenilmektedir. 

 

Ostomi olduktan sonra günde yaklaşık kaç kere tuvaletimi yapma ihtiyacı duyacağım?

Günlük tuvalete gitme ihtiyacının ne kadar olacağı , ne yenildiği, ne kadar içecek tüketildiği ve vücudun ostomiye verdiği tepki gibi birçok faktöre bağlıdır. Kolostomili hastaların günde en az iki kere ostomilerini boşaltmaları tavsiye edilmektedir. Çoğu hasta günde 4-6 kez boşaltmaktadır. İleostomi hastaları daha çok boşaltmak zorundadır çünkü dışkıları daha yumuşaktır.

 

Ostomi torbasını boşaltmak için yapılması gereken bir yöntem var mı ?

Ostomi torbasını boşaltmak için doğru yada yanlış yöntem diye bir şey yoktur. Önemli olan size uygun olan yöntemi bulmaktır. Ameliyattan sonra ostomi torbasının nasıl boşaltılacağı ilgili personel tarafından gösterilmektedir. Ostomi torbanızı boşalttıktan sonra mutlaka kaçak olmadığından emin olunuz.

 

Ostomi torbasından gelen koku konusunda endişelenmem gerekir mi?

Günümüzde üretilen ostomi ürünleri sayesinde koku konusunda endişelenmeye gerek yoktur. Ostomi torbasını boşaltırken oluşan kokunun yediklerinizle bağlantılı olduğunu farkedeceksiniz. Torbayı kapattığınızda kokunun artık gelmediğini göreceksiniz. Eğer endişelendiğiniz bir durum söz konusu ise mutlaka doktorunuza danışınız.

 

Duş almam stomama zarar verir mi ?

Normalde olduğu gibi ostomi sonrası da duş alabilirsiniz. Havanın , sabunun veya suyun temas etmesi stomaya zarar vermez. Eğer ileostominiz var ise, mümkün oldukça az yemek yediğiniz zamanları tercih edin. Çünkü vücuttan daha az çıktı olacaktır. Kokulu sabunlardan mümkün oldukça uzak durunuz. Çünkü bu malzemeler ostomi torbasının tamamiyle yapışmasını ve torbanın uzun süre sızıntı yapmadan kullanımını engeller.